Ruszył właśnie trzeci nabór na Kredyt ekologiczny w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Działanie to umożliwia przedsiębiorcom pozyskanie dotacji na projekty związane z poprawą efektywności energetycznej. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także firmy zatrudniające do 3000 pracowników mogą uzyskać wsparcie na termomodernizację budynków, zmianę źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne (w tym OZE) oraz wymianę urządzeń, instalacji czy linii technologicznych na bardziej energooszczędne. Warto tu zwrócić uwagę, że często to właśnie optymalizacja procesów produkcyjnych może przynieść znaczące oszczędności.
By móc ubiegać się o środki w ramach Kredytu ekologicznego niezbędne są 2 elementy: dobrze przygotowany audyt energetyczny, który będzie wskazywał niezbędne usprawnienia, jak też zdolność kredytowa wnioskodawcy, gdyż działanie wymaga zaciągnięcia kredytu w banku komercyjnym, który jest następnie spłacany z pozyskanej dotacji.
Nabór trwa jedynie do stycznia 2025 r., tak więc jest to ostatni moment, by móc przygotowywać naprawdę dobry projekt.
Kluczem do skutecznego aplikowania o środki w ramach Kredytu ekologicznego jest z jednej strony odpowiednio przemyślana koncepcja projektu, a więc przeprowadzenie audytu i uwzględnienie w projekcie działań, które pozwolą na uzyskanie jak największej oszczędności energii, a z drugiej strony dobre przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej, tak by projekt spełnił wszystkie wymagania i kryteria określone dla danego naboru.
Kredyt ekologiczny jest aktualnie jednym z najbardziej atrakcyjnych instrumentów dotacyjnych, który może pomóc firmom w ograniczeniu ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Kredyt ekologiczny będzie się cieszył niewątpliwie dużym zainteresowaniem, jednak warto podkreślić, iż nie jest to jedyne narzędzie, które ma za zadanie wspierać zieloną transformację firm.
Bardzo ciekawą propozycją dla przedsiębiorstw sektora MŚP z Polski Wschodniej (tj. z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego lub mazowieckiego z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego) jest możliwość pozyskania dotacji na kompleksowe projekty na rzecz wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Wsparcie w tym działaniu jest dwuetapowe i obejmuje:
- Etap I – Opracowanie modelu biznesowego GOZ-transformacji (dofinansowanie na zakup usług doradczych dot. opracowania modelu biznesowego transformacji w kierunku GOZ; maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych: 92 218 zł, dofinansowanie w formie dotacji do 100% kosztów);
- Etap II – Wdrożenie modelu biznesowego GOZ-transformacji (dofinansowanie inwestycji oraz usług doradczych i szkoleniowych niezbędnych do wdrożenia modelu biznesowego GOZ; maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych: 5 mln zł, dofinansowanie w formie dotacji do 85% kosztów).
Składanie wniosków w ramach I Etapu trwa do 3 kwietnia 2025 roku, natomiast w ramach II Etapu do 19 marca 2025 roku, jednak nabory podzielone są na krótsze terminy, tak więc warto złożyć wnioski jak najszybciej.
Dla przedsiębiorców zainteresowanych tematyką odpadów oraz GOZ, niezależnie od ich lokalizacji, przeznaczone są także 2 nabory w ramach krajowego programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027), które ruszają 31 października br.: Rozwijanie recyklingu odpadów oraz Optymalizacja gospodarki surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach w celu realizacji założeń GOZ. Wnioski w ramach ww. konkursów można składać do 30 grudnia 2024 r.
Należy też wspomnieć, iż do 12 grudnia br. możliwe jest pozyskanie dofinansowania w ramach programu FEnIKS na projekty dotyczące rozwoju OZE (w zakresie wytwarzania biometanu oraz wytwarzania energii elektrycznej i/lub ciepła z biogazu – dotacje) oraz poprawy efektywności energetycznej wraz z instalacją OZE w średnich przedsiębiorstwach (preferencyjne pożyczki). W nieodległym czasie uruchomione mają być konkursy w ramach Funduszu Modernizacyjnego (m.in. dotyczące budowy magazynów energii czy budowy lub rozbudowy ogólnodostępnych stacji ładowania dla transportu ciężkiego). Dodatkowo szerokie możliwości wsparcia oferują programy regionalne, dostępne w poszczególnych województwach.
Nasza firma oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie pozyskiwania finansowania na projekty środowiskowe. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak możemy wspierać Twoje działania w tym zakresie.
Artykuł powstał w partnerstwie z Grupą Doradczą EURO-PRO
Grupa Doradcza EURO-PRO od ponad 15 lat specjalizuje się w kompleksowej obsłudze projektów realizowanych przy udziale finansowania zewnętrznego: zarówno środków unijnych, jak i krajowych.